Byliny sú aromatické jedlé rastliny pouzívané na dodanie chuti do jedál. Väčsina bylín sa pouzíva na kulinárske aj liečebné účely a pochádza z rastlín, ktoré sa dajú pouziť na ich listy, ako bylinky a tiez na semená, ako korenie.
Kuchári a domáci kuchári pouzívajú čerstvé a susené bylinky na prípravu sladkých aj slaných jedál, od bohatých omáčok az po ľahké saláty a pečivo s bylinkami. Okrem ich kulinárskeho vyuzitia sa na liečivé byliny a ich cenné esenciálne oleje spoliehali uz od stredoveku pre ich zdravotné prínosy, od protizápalových a antivírusových účinkov az po topické účinky na čistenie pokozky.
Keď sú bylinky v sezóne, radujte sa z receptov, ktoré obsahujú nebeský rozmarín, bazalku, kôpor, mätu, oregano a tymian. Varenie s bylinkami nielenze uvoľňuje skvelé čerstvé chute, ale je aj zdravé!
Tu sú bylinky skôr hlavnou zlozkou ako ozdobou. Polovica sálky alebo viac bazalky, koriandra, mäty alebo akejkoľvek inej čerstvej bylinky môze byť len vstupenkou na dodanie zivej chuti vsetkým druhom jedál. Od cícerového salátu s kôprom cez nadýchaný falafel s koriandrom a petrzlenovou vňaťou az po najosviezujúcejsiu mätovú zmrzlinu.
Rozdiel medzi pouzívaním čerstvých a susených bylín
Čerstvé bylinky sú vo vseobecnosti uprednostňované pred susenými bylinkami na kulinárske účely, hoci pouzívanie susených bylín má svoje výhody. Kým čerstvé bylinky majú oveľa kratsiu zivotnosť, susené bylinky si môzu zachovať svoju chuť az sesť mesiacov, ak sa skladujú vo vzduchotesnej nádobe na tmavom mieste pri izbovej teplote.
Zatiaľ čo susené bylinky sa zvyčajne pouzívajú počas celého procesu varenia, pretoze dlhodobé teplo a vystavenie vlhkosti môze z bylín vytiahnuť chute, čerstvé bylinky sa častejsie pridávajú ku koncu procesu varenia alebo ako ozdoba na konci varenia.