Ta zdobywca brązowego medalu książki (Independent Publishers Book Award w kategorii World History) opowiada historię Sama i Esther Goldberg, tak jak spotkali się w polskim lesie - na obrzeżach obozu śmierci Treblinka. Byl 3 sierpnia 1943 r., Zaledwie dzień po tym, jak Sam uciekl z obozu podczas powstania więźniów. Z 870 000 zamordowanych w Treblince, Sam byl jednym z okolo 65, którzy przeżyli i żyli do końca wojny. Esther ukrywala się w tym skrawku lasu przez rok. Spotkali się i po wysluchaniu buntu więźniów zabrala go do Sprawiedliwych, którzy w wielkim niebezpieczeństwie ukryli ich w stodole na trzy dni, podczas gdy naziści, Ukraińcy i Polacy przeczesywali okolicę w poszukiwaniu uciekinierów. Decydując się pozostac i ukryc się u Estery, wykopali leśną jamę, w której "żyli", gdy nie zamarzala. Żyli w jamie i stodolach - glodni, zimni i przerażeni - przez kolejny rok, aż zostali wyzwoleni przez Armię Czerwoną w lipcu 1944 roku.
To tylko jedna z ich wstrząsających historii o przetrwaniu. Ta książka opowiada historię Sama i Esther, ocalonych z Holokaustu, którzy stracili cale rodziny z powodu ostatecznego rozwiązania Hitlera. Autorką, Karen Treiger, jest Sam i synowa Esther. Ona i jej rodzina udali się do Polski, aby iśc śladami Sama i Estery i spotkac się z dziecmi Sprawiedliwych, którzy pomogli im przetrwac. Bylo to intensywne przeżycie zarówno dla rodzin Goldberg, jak i Styś. Ponadto, z pomocą polskiego kaplana, byla w stanie zlokalizowac i spotkac kuzyna Goldberga, którego nigdy nie wiedzieli.
Moja dusza jest wypelniona radością opowieśc o Holokauście wywoluje grozę dzialań nazistów i żniwo, które wymierzono w tak wiele rodzin żydowskich. To także historia nadziei, milości i determinacji; rodziny odkrywającej na nowo ścieżkę, jaką ich rodzice wybrali, aby znaleźc życie i wolnośc w nowym świecie. Historia Sama i Estery to milośc i wola życia bez względu na to, co musieli znieśc. Przypomina nam, że wciąż uczymy się lekcji Holokaustu.