Sous vide (francúzsky), tiez známy ako dlhodobé varenie pri nízkej teplote, je spôsob varenia, pri ktorom sa jedlo vlozí do plastového vrecka alebo sklenenej nádoby a varí sa vo vodnom kúpeli dlhsie ako zvyčajne (zvyčajne 1 az 7 hodín)., v niektorých prípadoch az 72 a viac hodín) pri presne regulovanej teplote.
Varenie Sous vide sa väčsinou vykonáva pomocou tepelne ponorných obehových strojov. Teplota je oveľa nizsia, ako sa zvyčajne pouzíva na varenie, zvyčajne okolo 55 az 60 °C (130 az 140 °F) pre červené mäso, 66 az 71 °C (150 az 160 °F) pre hydinu a vyssia pre zeleninu. Zámerom je uvariť pokrm rovnomerne, aby sa zabezpečilo, ze vnútro je správne uvarené, bez toho, aby sa prevarilo vonkajsok, a aby sa zachovala vlhkosť.
Varenie Sous vide je oveľa jednoduchsie, ako si myslíte, a zvyčajne zahŕňa tri jednoduché kroky:
Pripojte svoj precízny varič na hrniec s vodou a nastavte čas a teplotu podľa zelanej úrovne pripravenosti.
Vlozte jedlo do uzatvárateľného vrecka a pripevnite ho na stranu hrnca.
Dokončite opekaním, grilovaním alebo grilovaním, aby ste pridali chrumkavú zlatistú vonkajsiu vrstvu.
S presnou reguláciou teploty v kuchyni poskytuje sous vide nasledujúce výhody:
Dôslednosť. Keďze jedlo varíte pri presnej teplote a presne stanovený čas, môzete očakávať veľmi konzistentné výsledky.
Ochutnajte. Jedlo sa varí v sťave. To zaisťuje, ze jedlo je vlhké, sťavnaté a jemné.
Znízenie odpadu. Tradične pripravované potraviny vysychajú a vznikajú odpad. Napríklad tradične prepečený steak stratí v priemere az 40 % objemu vyschnutím. Steak prepečený precíznym varením nestráca nič zo svojho objemu.
Flexibilita. Tradičné varenie môze vyzadovať vasu neustálu pozornosť. Precízne varenie privedie jedlo na presnú teplotu a udrzí ju. Nemusíte sa obávať prepečenia